Epever Tracer WiFi Monitor для керування сонячним контролером, MQTT

Історія сонячної електростанції на балконі

Все почалося з ідеї встановити на балконі кілька сонячних панелей, щоб мати аварійне живлення холодильника. Були придбані чотири панелі на 100Вт, примітивний сонячний PWM контролер та гелієвий акумулятор з інвертором на 12 вольт…

Пізніше система була перероблена на 24 вольт, сонячний контролер замінено на MPPT PowerMr, потім на Epever Epsolar Tracer 4210AN, придбано літієві акумулятори Lifepo4.

Необхідність віддаленого моніторингу виникла майже відразу і з цією метою використовувався кулонометр GC97 з UART інтерфейсом. Дані зчитувалися за допомогою ESP8266 і передавалися в Blynk та Home Assistant. Це було універсальне рішення, яке не залежить від типу сонячного контролера. Воно в мене працює й досі. Можливо також виставлю таку систему на OLX. Але після придбання сонячного контролера Epever, у якого був свій порт для моніторингу та налаштування дуже хотілося віддалено бачити дані з нього, а також керувати ним.

Як виявилося, рідних пристроїв для цього у Epever всього три. Та жоден з них не забезпечує необхідного функціоналу. Наприклад, пультик MT50, який я, звичайно, одразу купив. Ось його недоліки: він на дроті і все одно доводиться виходити на балкон, крім того, що він не дуже зручний. Рідний WiFi модуль ebox-wifi-01, як виявилося, у штатному режимі працює тільки в режимі точки доступу і лише зі своїм ПЗ під андроїд. Управління виглядає так: відключив телефон від домашньої мережі WiFi, підключився до цього ebox, подивився, що там відключився від нього, повернувся на домашню мережу. Незручно так, що аж моторошно, навіть гірше, ніж такий самий модуль, але зі зв’язком по bluetooth. Далеко від контролера не відійдеш, налаштування доступні не всі, звісно – таке не годиться.

Довелося робити своє. Трохи збентежив інтерфейс RS485. безпосередньо до esp його не можна підключити, але тоді ще був доступний Аліекспрес і потрібний конвертор швидко знайшовся. Дуже вдячний таким відеоблогерам на ютюбі, ідеї яких дуже допомогли в процесі створення цього монітору, були використані в цьому проекті, перероблені та розвинені. Серед інших, це Adam Welch та Dima espirans.

Монітор розробляв для себе, потім прийшла думка, що воно може бути комусь корисним. Отже, що вийшло.

Адаптер моніторингу та керування сонячним контролером

Група в Телеграмі

Цей монітор перевищує стандартний ebox-wifi-01 по можливостях. Підключається до стандартного роз’єму контролеру RJ45.

Перевірений при роботі з контролерами серії A, AN, BN, TriRon, TRITON з модулем RS485, LS1024B, XTRA4415N (MPPT Tracer 1210, 3210A, 2210AN, 4210AN, 2215BN), повинен працювати і з іншими сумісними, які можуть керуватися пультом MT50.

Особливістю даного монітора є те, що він повністю (до біта) повторює обмін рідної утиліти Solar Station MonitorV1.95 із сонячним контролером. В останніх версіях прошивки практично повністю повторено і функціонал цієї утиліти.

Можливості WiFi монітору

  1. Налаштування через WEB.
  2. Автоматична синхронізація часу контролера Epever Tracer з NTP.
  3. Зчитування основних показань контролера з виведенням їх у WEB форму.
  4. Передача даних (розширений список) через MQTT (є режим JSON).
  5. Керування тонкими налаштуваннями контролера з WEB.
  6. Можливість зміни адреси контролера з WEB форми.
  7. Передача отриманих даних (розширений список) до хмарного сервісу Blynk для моніторингу з телефону (можна відключати в налаштуваннях). Підтримується локальний сервер, новий та старий.
  8. Управління навантаженням з WEB, Blynk, MQTT, також є своя автоматизація.
  9. Сумісність із Home Assistant та іншими системами розумного будинку.
  10. Оновлення прошивки “по повітрю”, через браузер.
  11. Доступ до контролера з WiFi за допомогою стандартного ПЗ “Solar Station MonitorV1.95” за допомогою віртуального COM порту (режим Terminal port: 23). Багато хто через це купує ebox-wifi-01, який цей режим офіційно не підтримує і нормально в цьому режимі не працює.
  12. Робота WiFi як у режимі точки доступу, так і у режимі клієнта з роутером.

Опис не повний, бо не все можна тут описати, крім того, прошивка може й надалі дороблятись. З виходом нових версій прошивки оновлення пропонуються безкоштовно. Якщо потрібне індивідуальне доопрацювання, умови обговорюються окремо. Є варіант прошивки без Blynk, який не вимагає доробки мікроконтролеру (зараз не пропоную).

Комплектність:

1. Готова плата з прошитим мікроконтролером.

На платі встановлено перетворювач порту RS485->UART, стабілізатор живлення, доопрацьований (flash 4Mb) мікроконтролер з прошивкою, короткий провід “вита пара” з конектором RJ45.

Фото в оголошенні на OLX:

1 – Blynk на андроід.
2 – Сам монітор.
3 – Home Assistant (укр). Система Розумного дому.
4-7 – Сторінки локального сайту монітору, що доступні з домашньої WiFi мережі.
8 – рідна утиліта Epever Solar Station MonitorV1.95. Вона працює тільки на windows та тільки з локальним Com портом. Монітор дозволяє їй працювати без додаткових адаптерів в домашній мережі(через WїFї) без проводу.

ГАРАНТІЙНІ ЗОБОВ’ЯЗАННЯ
Пропонується “як є”. Тобто працює довго та стабільно )
Все насправді працює дуже стабільно за досвідом останніх двох років експлуатації цієї розробки завдяки якості використаних компонентів та ретельно прописаному програмному забезпеченню.
До того ж я нікуди не зникаю та завжди допоможу з наладкою та технічною підтримкою.

Налаштування монітору

Підключіть монітор до сонячного контролера. Повинна з’явитися WiFi точка доступу Epever_1. Вона спочатку буде відкрита, без паролю. Потрібно підключитися до неї з телефону чи ноутбука. Вхід на сторінку із налаштуваннями за адресою: 192.168.4.1

Після входу на головну сторінку потрібно натиснути  Setup та, потрапивши в розділ налаштувань, прописати свої дані WiFi (ім’я точки доступу та пароль). Щоб зберегти налаштування, натисніть Submit (застосувати). Монітор перезавантажиться та підключиться до Вашого роутера. Після цього на нього можна буде зручно заходити за локальною IP адресою, яку він отримає від роутера.

IP-адресу можна буде дізнатися в панелі роутера або на сайті Blynk або додатку Blynk на телефоні, командою “ip” в терміналі.

 

Скидання налаштувань

Монітор дозволяє завантаження з дефолтними налаштуваннями. Тобто, не скидання налаштувань взагалі, а саме зробити один старт, ігноруючи налаштування користувача. Якщо потрібно, після успішного старту користувач самостійно вирішить що йому робити далі – чи зберігати ці настройки, чи задати нові. Якщо ніяких нових налаштувань не збережено, монітор наступним разом знову завантажиться зі старими настройками користувача. Сподіваюсь, що доступно це пояснив )))

Це може бути потрібно тільки в одному випадку – якщо був неправильно введений та забутий (або не зрозуміло який) пароль на підключення до WiFi роутера. У такому разі монітор не може підключитися до роутера і переходить у режим точки доступу з паролем, який було встановлено для підключення до WiFi. Тобто монітор не може підключитися до роутера через неправильний пароль і користувач не може підключитися до монітора, бо не знає точно, який пароль було задано. У такому разі допоможе лише скидання налаштувань.

Як саме це зробити – треба замкнути контакти RX – GND(можна за допомогою пінцету) та увімкнути монітор до сонячного контролеру. Світлодіод часто блиматиме, потім загориться постійно – це означає, що завантаження з заводськими налаштуваннями відбулося успішно. Зверніть увагу, що світлова індикація скидання пароля є тільки на моніторах з мікроконтролером esp-01s (вони з одним світлодіодом).

В останніх версіях плати контакти скидання виведені більш зручно на окремі п’ятачки. Наголошую, що ця процедура скидання досить небезпечна (можна щось необачно замкнути та спалити) та в ній майже ніколи немає потреби.

Варіант розміщення монітору

Можна помістити плату в коробочку від подвійної мережевої розетки з портами RJ45. Зрозуміло, якщо є 3D принтер, краще роздрукувати свій корпус. Незабаром планую розмістити тут готовий шаблон.

У групі Telegram є файл для 3D друку корпуса.

Прошивка

Останню версію прошивки можна подивитись тут:

1.62

  1. Додано темну тему в web версії.
  2. Виправлено помилку перемикання сонячного контролера на 48В.
  3. Зменшено споживання пам’яті.
  4. Поліпшено стабільність роботи.
  5. Додано можливість роботи без DHCP (можна вказати свої статичні налаштування IP).
  6. Покращено відгук завантаження WEB сторінок.
  7. Розширено розмір пароля до 63 символів та максимальна довжина SSID до 32 символів.

1.72h

  1. Додано протокол SSDP – пристрій відображатиметься в мережевому оточенні Windows. Подвійний клік по ньому відкриває WEB сторінку монітору. Тепер заходити на сторінку керування та моніторингу стало набагато легше, навіть не знаючи IP адреси, яку монітор отримав від роутеру.
  2. Ще зменшено споживання пам’яті.
  3. Зменшено використання енергії платою за рахунок оптимізації коду саме в цьому напрямку.
  4. Поліпшено роботу WiFi з контролерами esp-01s.
  5. Моніторинг виробництва енергії у рік виведено на головну сторінку, Blynk та MQTT.
  6. На головну сторінку додано вивід версії прошивки сонячного контролеру.
  7. До налаштувань батареї (Parameters) додано можливість вмикати та вимикати захист батареї та контролеру.

1.81

  1. Сповіщення від Blynk у мобільному застосунку. Це може бути корисно, якщо Ви бажаєте миттєво знати, коли напруга батареї (або інший показник) знизиться до критично низького рівня.
  2. Підтримує додавання до HA декілька Epever моніторів по MQTT Discovery (налаштування HA API).
  3. Косметичні покращення.

firmwareEP_186.zip

  1. Більш сучасний та швидкий код.
  2. Вирішено проблему переповнення змінних Energy.
  3. Коректне відображення на DHCP сервері як Epever_1.

Ці прошивки одразу запрацюють, якщо їх встановити у придбану в мене плату монітору. При переході між версіями, можливе скидання налаштувань монітора. Якщо залити їх у будь-який модуль esp8266 – вони будуть працювати, але тільки в демонстраційному режимі.

Зараз розмірковую чи потрібна буде комусь повноцінна прошивка окремо від плати монітору та за значно нижчою ціною (у 5 разів дешевше) для самостійної збірки та конструювання?

(Спробував виставити окремо ПРОШИВКУ НА OLX – подивимось, чи зайде такий варіант)

Пропоную обговорення цього монітору. Якщо є зауваження чи запитання, не полінуйтеся описати їх нижче.

Плату Epever монітора можна придбати на OLX
Купить Epever Monitor

Відео від користувача Epever Monitor

Особисто я переглянув багато відео на його каналі “Світло в кожен дім”. Рекомендую всім альтернативщікам до перегляду.

One thought on “Epever Tracer WiFi Monitor для керування сонячним контролером, MQTT

  1. Приобрел такой, все подтверждаю, удобнее чем родное.
    Поставил на Epever TriRon 4210AN
    За 3 месяца работьі все норм.

    1. Придбав данну плату,монітор,на epever 4210 АN,зручно!
      Взагалі нерозумію як можна користатися провідним Мт-50,якщо в приватному будинку все встановлюється в тех.приміщенні куди незручно ходити.
      Плата,монітор, працює стабільно,зручно,можна багато чого доповнювати,змінювати різні параметри.

  2. У мене стоїть сонячний контролер Tracer TriRon 4210AN, і захотілося його моніторити .
    Міркував що купити, у Китаї ebox-wifi або у нашого нонейм розробника.
    Вирішив ризикнути та підтримати грошима своїх, і не прогадав, бо набагато цікавіші можливості.
    Задоволенний девайсом, зауважень немає, працює бездоганно вже більш ніж 4 місяця.
    Рекомендую до придбання.

  3. Вітаю. Придбав девайсик для свого трейсера. спочатку подумав,що складно буде та суппорт працює ідеально ще навіть до оплати і відправки товару,що на сьогодні дуже приємно. Успішних розробок Вам ))

  4. Дуже доречне придбання куди ширше можливості на відміну від заводських девайсів. Безвідмовна робота. Можливість зміни моделей MPPT epever девайс буде все рівно працювати на будь якому.
    Рекомендую до придбання. Продавець дуже радо контактує можливо зміна прошивки за вашими вподобаннями що до вихідних даних.

  5. Рекомендую до придбання. Користуюсь з Epever BN серії. Працює добре, прошивку виробник оновлює та покращує.
    Дуже легко інтегрується в систему розумного будинку.

  6. Знайшов невелику помилку в прошивці. Струм заряджання батареї(Bat_Ic) було переплутано з повним струмом батареї(Bat_Ia). Виводився лише повний струм замість струму заряджання, а струм заряджання взагалі не виводився.
    Зараз готую прошивку де це буде виправлено.
    заряд батареї

    1. Повний струм(Bat_Ia) відрізняється тим, що в нього входить навантаження, яке підключено до виходу Load контролеру зі знаком мінус.
      Bat_Ia = Bat_Ic – Load_I – Con_I(особисте споживання Epever)
      Тобто, коли струм навантаження (Load_I) більше ніж струм заряджання від панелей, повний струм може показати суттєвий мінус.
      Також є невелика різниця(від 0,01A до 0,1A) між струмом заряджання(Bat_Ic) та повним струмом(Bat_Ia) навіть коли до Load нічого не підключено. Різниця обумовлена тим, що повний струм включає також споживання самого сонячного контролеру та монітору з порту RJ45.

        1. Так, Epsolar це Epever та є різні лінійки з різними типами портів зв’язку. В статті описані моделі з якими працює.

  7. Отримав свій екземпляр. Це звичайно небо і земля в порівнянні з рішеннями від виробника. Прикрутити можна до чого завгодно(Home Assistant, Blynk та куди завгодно). І відповідно тоді можна мати чудову статистику по дням. Дуже задоволений.

    Але є один мінус – відсутність корпусу. Трохи не зручно в цьому плані. Зробити б корпус – і буде взагалі круто. Хоча для такої ціни і такий варіант чудовий.

    Дякую за такий пристрій!

  8. Всем привет!
    Я очень давно пользуюсь этим уникальным монитором.
    Он настолько понравился своей исключительно надежной работой, что купил про запас еще один, может, еще для чего пригодится.
    Прошло много времени, прежде чем написал этот отзыв, но зато он объективный, потому что монитор проверен временем.
    К нему бы еще безпроблемный софт для отображения данных – вообще была бы красота.
    Blynk и Home Assisstant к ним не относится, впрочем, это уже вообще другая тема.

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *